Dietos arba sutrikęs valgymas


Dietos laikosi daugiau nei pusė žmonių

2000 m atliktame tyrime nustatyta, kad JAV 55 procentai suaugusiųjų laikosi dietos ar riboja maistą.  Kai tiek daug žmonių laikosi dietos, nenuostabu, kad dietos laikymasis, nepasitenkinimas savo kūnu tampa beveik socialine norma ir žmonės retai susimąsto, kad galbūt toks elgesys nėra normalus. Profesionalai, dirbantys valgymo problemų srityje, neretai naudojama terminą „Sutrikęs valgymas“ – tai toks tarpinis sutrikimas, kai žmogaus valgymas ir mityba nėra normalūs, tačiau dar neatitinka psichinės ligos – valgymo sutrikimo (nervinės anoreksijos, nervinės bulimijos) kriterijų.

Sutrikusio valgymo pavyzdžiu galima būtų laikyti Juliją (vardas pakeistas). Prieš metus ji kreipėsi į vieną svorio mažinimo centrą ir sulieknėjo penkiolika kilogramų. Po kiek laiko Julija pradėjo vis daugiau ir daugiau norėti saldumynų. Kilogramai sugrįžo, o svoris tapo net didesniu nei buvo.  Julijai gėda, ji jaučiasi prislėgta. Vėl pradėjo mažinti porcijas, kad numestų svorio, bet saldumynų noras išliko stiprus, ji persivalgo jais.

Kitas pavyzdys – Edita (vardas pakeistas). Nors jai tik trisdešimt septyneri, kaip pati sako, jau išbandė visas dietas. Nuo tada, kai baigusi mokyklą išvyko studijuoti į kitą miestą, Edita vis bando sulieknėti.  Ji nuolat galvoja apie maistą, negali apsispręsti, ar valgyti ar ne, ką valgyti, nuolat jaučiasi alkana ir užkandžiauja. Kiekvienąkart valgydama ji jaučiasi kalta.  Svoris anksčiau kiek sumažėdavo, bet dabar tik didėja ir, pasiekusi  95 kg ribą, ji svajoja sverti tiek, kiek svėrė prieš pradėdama laikytis dietų.

Kada galima įtarti, kad valgymas sutrikęs?

Terminas „Sutrikęs valgymas“ nėra diagnozė. Jis vartojamas norint parodyti, kiek tam tikras valgymo elgesys gali įtakoti žmonių gyvenimus, ypač moterų (sutrikęs valgymas labiau būdingas moterims, tačiau pasitaiko ir vyrams). Francis Berg, gerai žinoma valgymo sutrikimų specialistė, sutrikusiu valgymu vadina, kai žmogus riboja maistą, alina save nepakankamu valgymu ar badauja, laikosi dietų, persivalgo, t.y. kai jis valgo mažiau ar daugiau nei jo kūnui reikia: „Sutrikęs valgymas neatsižvelgia nei į alkio ir sotumo pojūčius, nei į pagrindinę maitinimosi funkciją – pamaitinti kūną, aprūpinti jį energija, pasirūpinti sveikata ir gera savijauta“.

Sutrikęs valgymas labai pablogina gyvenimą. Galvoje nuolat sukasi įkyrios mintys apie maistą, ką galima ir ko negalima valgyti, o gal jau užteks, o gal jau per daug pavalgiau. Valgymą lydi kaltė, po persivalgymo apima bejėgiškumas ir neviltis, vėl pasižadama „laikytis“.  Ratas užsisuka iš naujo – nevalgau, riboju, persivalgau, kaltė, neviltis… Medžiagų apykaita lėtėja, svoris didėja…

Jei dar nepradėjote laikytis dietų – nepradėkite. Jei atpažinote, kad jūsų valgymas sutrikęs ir nerandate išeities – Intuityvus valgymas kaip tik jums!

Susiję straipsniai:

Kodėl dietos neveikia?

Atsakingas valgymas

Emocinis valgymas