Tabletės lieknėjimui? Ačiū, ne!

Jau daug metų bandoma sukurti tabletę lieknėjimui – „stebuklingą“ piliulę, kuri padėtų sulieknėti saugiai, nesukeldama nepageidaujamų reiškinių, ir veiksmingai. Reklamos jau dabar žada tokį poveikį, deja, bet kas, pabandęs pavartoti tokių tablečių, dažniausiai nusivilia. Tiesą sakant, veiksmingų vaistų, padedančių mažinti svorį, buvo sukurta nemažai.

Tabletės lieknėjimui

Dažniausiai svorio mažinimo vaistai veikia dvejopai: mažina apetitą arba didina kalorijų sunaudojimą. Deja, beveik visus juos teko uždrausti, nes tokios tabletės lieknėjimui sukeldavo daug nepageidaujamų reiškinių, neretai ir grėsmingų gyvybei. To priežastis tiesiog glūdi žmogaus (ir gyvūnų) fiziologijoje.

Žmogaus organizmas pats atmeta tabletes lieknėjimui

Mūsų apetitas, kiek mes suvalgysime maisto, kaip eikvosime kalorijas, reguliuojamas labai sudėtingais fiziologiniais procesais. Mūsų kūnai gamina beveik 20 hormonų bei peptidų, kurie skatina apetitą bei maždaug 40 jį slopinančių. Negana to, tie hormonai ir peptidai labai susiję tarpusavyje ir įtakoja vienas kito veiklą. Hormonai ir peptidai nuolat veikia taip, kad būtų palaikoma pusiausvyra tarp energijos gavimo bei išeikvojimo. Tabletė, veikianti vos vieną grandį tame sudėtingame reguliavime, negali būti veiksminga, jei vertinsime per ilgesnį laiką. Būtent todėl, kad kūnas fiziologiškai kompleksiškai stengiasi palaikyti pusiausvyrą, paveikus vieną hormoną, kiti stengiasi savo veikimu kompensuoti ir toliau palaikyti reikalingą pusiausvyrą.

Teoriškai, jeigu tablete paveiktumėme ne vieną, o keletą grandžių, įmanoma būtų sutrikdyti pusiausvyros palaikymą. Deja, daugelis procesų, reguliuojančių apetitą ir maisto vartojimą, dalyvauja taip pat ir kitų fiziologinių procesų reguliavime: dauginimosi ir seksualinio elgesio, nuotaikos, mąstymo, širdies ritmo ir kraujospūdžio reguliavime ir kt. Todėl tokia kombinacija paveiktų ne tik apetitą ir padarytų daug daugiau žalos nei naudos. Vaistai, kurie veiksmingai mažino svorį, tačiau šiuo metu jau uždrausti vartoti, sutrikdydavo širdies ritmą, didindavo kraujospūdį, sukeldavo širdies problemas, sutrikdydavo miegą, pablogindavo nuotaiką, sukeldavo depresiją ar nerimą, ir daug kitų nemalonių dalykų. Todėl gydytojai nuolat įspėja apie galimus pavojus susižavėjus viena ar kita reklamuojama „stebuklinga“  svorio mažinimo priemone.

Jei tabletės lieknėjimui būtų veiksmingos – nutukimų nebūtų

Žmogui, pavargusiam nuo nuolatinės kovos su svoriu, labai norisi, kad kas suteiktų viltį, jog yra paprastas, nesudėtingas būdas jį sumažinti. Dažniausiai net nesvarbu, kad tokios tabletės gali sukelti daug problemų. Visi girdėjome apie nelegalius preparatus, istorijas, kuo tai gali baigtis, bet jie toliau pardavinėjami ir perkami.

Visas pasaulis kenčia nuo nutukimo. Jei būtų sukurta stebuklinga tabletė lieknėjimui, ji jau seniai būtų atlikusi savo darbą. Deja, nutukusių žmonių daugėja. Mūsų kūnai nemėgsta, kai su jais elgiamasi drastiškai – dietos, preparatai, pernelyg dideli fiziniai krūviai nualina kūną, bet nepadeda sumažinti svorio ilgesniam laikui. Gerbkime kūną ir nekenkime jam.