Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai apie intuityvų valgymą į kuriuos atsako gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė

Ar galimos nuotolinės konsultacijos?expand_more

Taip, vyksta ir nuotolinės Intuityvaus valgymo konsultacijos.

Iš pradžių rekomenduojamos dažnesnės konsultacijos, kas 1–2 savaites. Po kiek laiko susitiksime rečiau, kas 2–4 savaites, daugiau mokysitės savarankiškai.

Intuityvaus valgymo mokymosi procesą sudaro penkios stadijos, kurias kiekvienas įveikia savo tempu:

1. Pasirengimas

2. Tyrinėjimas: sąmoningas mokymasis ir malonumo siekis

3. Formavimasis

4. Intuityviojo valgytojo prabudimas

5. Paskutinė stadija: malonumo branginimas

Grįžimas prie Intuityvaus valgymo yra labai individualus procesas. Tam, kad pokyčiai įvyktų ir taptų ilgalaikiais, reikia pakankamai laiko. Programa trunka tiek, kiek reikia išmokti maitintis intuityviai: kai nebelieka destruktyvaus emocinio valgymo, kūnas išmoksta išgirsti savo tikruosius poreikius ir pagerėja bendra savijauta. Programa gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Vidutinė trukmė – 4–5 mėnesiai.

Sergant valgymo sutrikimais, Intuityvus valgymas yra labai naudingas. Dažniausiai jis naudojamas vėlesniuose gydymo etapuose. Gydymosi pradžioje dėl didelio apetito sutrikimo rekomenduojamas „mechaninis“ valgymas (valgymas, neatsižvelgiant į savo alkio ir sotumo pojūčius). Vis dėlto, Intuityvaus valgymo principus, padedant specialisto, galima sėkmingai pritaikyti ir nuo pat pradžių. Norint sužinoti, kada „mechaninį“ valgymą galima pakeisti Intuityviu (arba juos derinti tarpusavyje), būtina atpažinti svarbius požymius. Tai gali padaryti tik valgymo sutrikimų specialistas. Turėdami bet kokių klausimų ar abejonių, būtinai pasikonsultuokite – mielai padėsiu.

Intuityvus valgymas – tai moksliniais įrodymais pagrįstas modelis, dinaminė 10–ties principų integracija tarp kūno ir proto. Ši integracija veikia dvejopai: skatindama sąmoningą reagavimą į kūno pojūčius arba pašalindama priežastis, trukdančias suprasti ir reaguoti.                   

Suaktyvintas sąmoningas reagavimas leidžia atpažinti ir suprasti savo kūno poreikius: jausmus (emocijas, kurios sukelia kūno pojūčius), būsenas (mieguistumą, nuovargį), fiziologinius valgymo signalus (alkį, sotumą).

Taip, sergantys tiek 1-ojo, tiek 2-o tipo cukriniu diabetu gali maitintis intuityviai, vadovaudamiesi savo alkio ir sotumo pojūčiais bei rinkdamiesi mėgstamą maistą. Moksliniai tyrimai rodo, kad Intuityvus valgymas pagerina glikemijos kontrolę.
Be to, asmenys, sergantys cukriniu diabetu, yra labiau linkę sirgti valgymo sutrikimais ar turėti sutrikusį valgymą, o šias problemas ir sprendžia Intuityvus valgymas.

Intuityvaus valgymo tikslas yra padėti nutraukti dietų, maisto ribojimo ir persivalgymo ciklų fiziologines ir psichologines pasekmes. Jis padeda gyventi taikoje su maistu, savo kūnu, poreikiais.  Jūs nustosite nerimauti dėl maisto, „sveikos mitybos“ ir galėsite mėgautis maistu be jokio kaltės jausmo. Intuityvus valgymas naudingas ir fizinei sveikatai. Atliktos apklausos ir mano ilgametė patirtis rodo, kad žmonės, kurie maitinasi intuityviai, džiaugiasi geresne savijauta, sumažėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje ir mažesniu kraujospūdžiu. Be to, Intuityvų valgymą prisijaukinę žmonės įgyja geresnius maitinimosi įpročius, labiau rūpinasi savo sveikata ir dažniau mankštinasi.

Taip, atlikta pakankamai daug tyrimų, įrodančių Intuityvaus valgymo naudą. Šiuo metu yra atlikta apie 100 mokslinių studijų apie Intuityvų valgymą įvairiose pasaulio šalyse.