Apie atsakingą valgymą

Beveik visi atėję į mano konsultaciją, būtinai paklausia: „Ką man galima valgyti, o ko ne?“. Žmonės, besilaikantys dietos ar nesilaikantys jos, bet daug galvojantys apie svorį, tuo pačiu nuolat galvoja apie tai, ar galima tą ….. valgyti, ar nenusižengiau, jei suvalgiau tą…… Arba: „O Dieve, aš suvalgiau tą….., todėl nuo rytojaus darysiu tai….“.

Atsakingas valgymas

Nenuostabu, kad tokios mintys sukasi tų žmonių galvoje. Dietos, taisyklės, rekomendacijos, patarimai – visa, kas susiję su mityba  ar figūra – būtinai pataria, ką valgyti ir ko griežtai reikia atsisakyti. Tie nuolatiniai svarstymai ir vargina, ir erzina. Bet kadangi svorio problema daug sudėtingesnė nei tiesiog kokius produktus valgyti, tos mintys ir nepadeda pasiekti trokštamo rezultato. O ar pagalvojate kada,  kodėl valgote?

Žmonės valgo dėl skirtingų priežasčių:  fiziologinių, emocinių ar aplinkos (yra maisto, atėjo pietų pertrauka). Štai keletas skirtingų valgytojų tipų:

Persivalgantis tipas

Šio tipo žmonės valgo dėl to, kad atėjo laikas pavalgyti, arba todėl, kad netoliese yra maisto: (pvz., kolegė pasiūlo pyrago, eidami pagriebia saldainį ar sausainį iš lėkštės) – nesvarbu, ar yra alkani, ar ne. Šie žmonės taip pat valgo, kad atitrūktų  nuo rūpesčių, sumažintų įtampą, nenuobodžiautų. Jie guodžia, ramina arba apdovanoja save valgymu, t.y. jiems būdingas emocinis valgymas. Savo mitybą tokie žmonės apibūdina kaip „nekontroliuojamą“.

Ribojantis tipas

Ribojantys žmonės stengiasi kontroliuoti savo svorį kontroliuodami valgymą. Jų mitybą nulemia taisyklės – kada, kiek, ką, kaip valgyti. Jiems svarbiausia – „kontroliuoti“ savo maitinimąsi. Kadangi dietos ir taisyklės keičiasi, jų daugėja su kiekvienu straipsniu internete ar TV programa apie sėkmingą sulieknėjimą, neretai ribojantys jaučiasi sutrikę ir nebežino, kaip jiems maitintis. Taisyklės vis griežtėja, bet koks nusižengimas joms yra baudžiamas kalte ar tam tikru elgesiu (pvz., daugiau pavalgius einama pasimankštinti – „sudeginti kalorijas“).  Ribojantys skirsto maistą į „gerą“ ir „blogą“, pagal tai vertina ir save: esu „geras“ – jei kontroliuoju, „blogas“, jei suvalgiau draudžiamo  maisto.

Ribojantis – persivalgantis tipas

Dauguma žmonių, kurių valgymas sutrikęs, svyruoja tarp ribojančio ir persivalgančio tipų. Jei valgo, ką nori, jaučia kaltę. Jei valgo tai, ką „turėtų“ – jaučia, kad kažko trūksta.  Kurį laiką ribojus maistą, neišvengiamai atsiranda persivalgymai. Po tam tikro persivalgymų periodo (jis kiekvienam trunka skirtingai), „susiimama“ ir „kontroliuojama“.  Ratas užsisuka iš naujo: ribojimas – persivalgymas – ribojimas – persivalgymas.  Svoris taip pat neretai svyruoja – sulieknėjimą po dietos lydi svorio padidėjimas dėl persivalgymų. Tokie žmonės jaučiasi bejėgiškai, kaltina save valios stoka. Jiems sunku suprasti, kodėl kurį laiką sėkmingai riboję jie persivalgo.  Apie tai, kodėl po dietų būna persivalgymai, galite perskaityti čia.

Intuityvus valgytojas

Tai valgymas, kurį lemia kūno signalai: kai organizmui reikia energijos, jis siunčia alkio signalą, tada Intuityvus valgytojas ir pradeda valgyti. Jis nustoja valgyti išgirdęs kūno siunčiamą sotumo signalą, kad jau gana. Tokie žmonės  iš pažiūros atrodo, lyg visada žinotų, ką ir kiek valgyti. Jie gali palikti maisto lėkštėje, jei jaučiasi sotūs. Neabejoju, kad pažįstate intuityviai valgančių žmonių.  Žmonėms, kurie nuolat kovoja su svoriu ir maistu, intuityvūs valgytojai atrodo apdovanoti ypatinga valia ir/ar greita medžiagų apykaita. Tačiau nei valia, nei ypatinga medžiagų apykaita čia niekuo dėtos.

Intuityvus valgymas  – tai atsakingas valgymas, gerbiant save, savo kūną ir poreikius.

Jei esate ribojančio-persivalgančio,  persivalgančio ar ribojančio tipo valgytojas, intuityvaus valgymo procesas gali padėti išmokti atsikratyti senų neveiksmingų metodų ir išmokti valgyti atsakingai.