Dietos neveiksmingos ne dėl valios stokos

Alkis, apetitas, ko gero, yra tos biologinės funkcijos, kurias žmonės dažniausiai bando sukontroliuoti. Sulaikę kvėpavimą ir pajutę, kad dūstame, nebesistengiame toliau jo sulaikyti – įkvepiame. Kai norime šlapintis, nesitikime, kad noras praeis. Tačiau su alkiu kiek kitaip – neretai įsivaizduojama, kad galima jo nejausti.

Visuomenėje plačiai paplitęs mitas, kad gali būti kokio tik nori svorio – tik reikia stiprios valios atsilaikyti prieš alkį. Daugelis mano pacientų įsivaizduoja, kad jie lieknėja būtent tada, kai yra alkani.

Neseniai New England Journal of Medicine išspausdintas labai įdomus straipsnis, aprašantis, kaip pasikeičia apetitą reguliuojantys hormonai besilaikant dietos. Tyrimo dalyviai laikėsi dietos, vėliau, svoriui sumažėjus, jiems buvo patarta, kaip jo nepriaugti. Rekomendacijas davė specialistai, dirbantys nutukimo srityje, pagal naujausius mokslinius tyrimus. Nepaisant patarimų, visų tiriamųjų svoris vėl padidėjo. Tyrimo metu taip pat dietos besilaikančių žmonių kraujyje tirti devyni apetitą reguliuojantys hormonai. Visų hormonų balansas buvo sutrikęs. Kuo drastiškesnė buvo dieta, tuo nustatyti didesni hormonų pakitimai. Negana to, apetitą reguliuojančių hormonų sutrikimų išliko netgi praėjus metams po dietos! Sustiprėjęs alkis, apetito padidėjimas, sotumo jausmo nebuvimas, persivalgymai po dietos yra dėl apetitą reguliuojančių hormonų balanso pasikeitimo, ne dėl valios stokos.

Jei dietos neveiksmingos, kodėl galvojame, kad neturime valios?

Dietos ne tik nepadeda sumažinti svorio, bet netgi didina jį. Suomijoje atlikto tyrimo metu 25 metus stebėti daugiau nei 4000 identiškų dvynių. Dvynių genetika vienoda, taigi ir genetinis polinkis į nutukimą bei svorio didėjimą yra toks pats. Tyrimo metu nustatyta, kad tas dvynys poroje, kuris laikėsi dietos, po dvidešimt penkerių metų svėrė daug daugiau nei tas, kuris dietų nesilaikė.
Daug dirbu su moterimis, kurias vargina pastovus persivalgymas. Po daugybės išbandytų dietų dauguma jų dabar svajoja sverti tiek, kiek svėrė pirmąkart nusprendusios griebtis dietos! Po gydymo, liovusios laikytis dietų, išmokusios vadovautis savo vidiniais alkio ir sotumo pojūčiais, bei valgyti tuomet, kai jaučia biologinį alkį, o ne dėl emocinių priežasčių, nebepersivalgydamos šios moterys sulieknėja nesikankindamos dėl nuolatinio alkio, ir kaltės, kad neturi valios.
Kartą profesinėse diskusijose internete, kuriose dalyvauja specialistai iš viso pasaulio besidomintys svorio problemomis, kolega iš JAV paklausė: „Ar kas nors kada nors skaitė bent vieną straipsnį, kad dieta gali būti veiksminga ir padėti sumažinti svorį ilgam laikui? Atsiųskite nuorodą!“ Greičiausiai tokio rezultato nei viename tyrime nebuvo gauta, nes lig šiol nuoroda į straipsnį kolegai nebuvo atsiųsta.