Atsakingas valgymas: kas tai?
Beveik visi atėję į mano konsultaciją, būtinai paklausia: „Ką man galima valgyti, o ko ne?“. Žmonės, besilaikantys dietos ar nesilaikantys jos, bet daug galvojantys apie svorį, tuo pačiu nuolat galvoja apie tai, ar galima tą… valgyti, ar nenusižengiau, jei suvalgiau tą... Arba: „O Dieve, aš suvalgiau tą..., todėl nuo rytojaus darysiu tai...“.
Nenuostabu, kad tokios mintys sukasi tų žmonių galvoje. Dietos, taisyklės, rekomendacijos, patarimai – visa, kas susiję su mityba ar figūra – būtinai pataria, ką valgyti ir ko griežtai reikia atsisakyti. Tie nuolatiniai svarstymai ir vargina, ir erzina, valgymas pradeda kelti stiprų nerimą. O kadangi svorio problema – daug sudėtingesnė nei tiesiog nurodymai, kokius produktus valgyti, tos mintys ir sukliudo pasiekti trokštamą rezultatą. O ar kada pagalvojote, kodėl valgote?
Žmonės valgo dėl skirtingų priežasčių: fiziologinių, emocinių ar aplinkos (yra maisto, atėjo pietų pertrauka). Štai keletas skirtingų valgytojų tipų:
Persivalgantis tipas
Šio tipo žmonės valgo dėl to, kad atėjo laikas pavalgyti, arba todėl, kad netoliese yra maisto: pavyzdžiui, kolegė pasiūlo pyrago, eidami pagriebia saldainį ar sausainį iš lėkštės – nesvarbu, ar yra alkani, ar ne. Šie žmonės taip pat valgo, kad atitrūktų nuo rūpesčių, sumažintų įtampą, nenuobodžiautų. Jie guodžia, ramina arba apdovanoja save valgymu, t. y. jiems būdingas emocinis valgymas. Savo mitybą tokie žmonės apibūdina kaip „nekontroliuojamą“.
Ribojantis tipas
Ribojantys žmonės stengiasi kontroliuoti savo svorį kontroliuodami valgymą. Jų mitybą nulemia taisyklės – kada, kiek, ką, kaip valgyti. Jiems svarbiausia – „kontroliuoti“ savo maitinimąsi. Kadangi dietos ir taisyklės keičiasi, jų daugėja su kiekvienu straipsniu internete ar TV programa apie sėkmingą sulieknėjimą, neretai ribojančio tipo žmonės jaučiasi sutrikę ir nebežino, kaip jiems maitintis. Taisyklės vis griežtėja, bet koks nusižengimas joms yra baudžiamas kalte ar tam tikru elgesiu (pvz., daugiau pavalgius einama pasimankštinti – „sudeginti kalorijas“). Ribojantys žmonės skirsto maistą į „gerą“ ir „blogą“, pagal tai vertina ir save: esu „geras“ – jei kontroliuoju, „blogas“, jei suvalgiau draudžiamo maisto.
Ribojantis-persivalgantis tipas
Dauguma žmonių, kurių valgymas sutrikęs, svyruoja tarp ribojančio ir persivalgančio tipų. Jei valgo, ką nori, jaučia kaltę. Jei valgo tai, ką „turėtų“ – jaučia, kad kažko trūksta. Kurį laiką ribojus maistą, neišvengiamai atsiranda persivalgymai. Po tam tikro persivalgymų periodo (jis kiekvienam trunka skirtingai), „susiimama“ ir „kontroliuojama“. Ratas užsisuka iš naujo: ribojimas – persivalgymas – ribojimas – persivalgymas. Svoris taip pat neretai svyruoja – sulieknėjimą po dietos lydi svorio padidėjimas dėl persivalgymų. Tokie žmonės jaučiasi bejėgiškai, kaltina save valios stoka. Jiems sunku suprasti, kodėl kurį laiką sėkmingai riboję jie persivalgo. Apie tai, kodėl po dietų būna persivalgymai, galite perskaityti čia.
Intuityvus valgytojas
Tai valgymas, kurį lemia kūno signalai: kai organizmui reikia energijos, jis siunčia alkio signalą, tada Intuityvus valgytojas ir pradeda valgyti. Jis nustoja valgyti išgirdęs kūno siunčiamą sotumo signalą, kad jau gana. Tokie žmonės iš pažiūros atrodo, lyg visada žinotų, ką ir kiek valgyti. Jie gali palikti maisto lėkštėje, jei jaučiasi sotūs. Neabejoju, kad pažįstate intuityviai valgančių žmonių. Žmonėms, kurie nuolat kovoja su svoriu ir maistu, intuityvūs valgytojai atrodo apdovanoti ypatinga valia ir (ar) greita medžiagų apykaita. Tačiau nei valia, nei ypatinga medžiagų apykaita čia niekuo dėtos.
Intuityvus valgymas – tai atsakingas valgymas, gerbiant save, savo kūną ir poreikius.
Jei esate ribojančio-persivalgančio, persivalgančio ar ribojančio tipo valgytojas, intuityvaus valgymo procesas gali padėti išmokti atsikratyti senų neveiksmingų metodų ir išmokti valgyti atsakingai.