Svorio pokyčiai: ar realūs, nekenkiant sau?
Ko gero, nerasime žmogaus, kuris nenorėtų ko nors pakeisti: išvaizdos, svorio, santykių, pajamų, asmeninių savybių ar pan. Norą pasikeisti lydi neišvengiami sunkumai, neretai gali atrodyti, kad pokyčiai neįmanomi. Kai kalba eina apie valgymą, sveikatą, kūną, svorį, labai paprasta užstrigti, pasijusti nepatenkintu ir nusivylusiu.
Pasitelkite smalsumą peržvelgti savo valgymo įpročius
Norėdamas pakeisti nepageidaujamą valgymo įprotį, dažnas griebiasi dažniausios strategijos, nors ji ir retai būna veiksminga – kovoti su tuo įpročiu. Tokiu atveju persivalgymas ar emocinis valgymas atrodo kaip įprotis, kurį reikia išrauti su šaknimis, sunaikinti, o tuomet išsispręs visos problemos. Aplinkui pilna patarimų: „Tu valdykis“, „Kontroliuok savo valgymą“, „Stenkitės nepersivalgyti“ ir pan. Deja, neapykanta sau visiškai nepadeda, o trokštami pokyčiai taip tik dar labiau atitolsta. Jei savęs kaltinimas, barimas padėtų, visi žmonės pasaulyje būtų liekni – ko gero, nerastumėme stambesnio žmogaus, kuris nebūtų gailėjęsis ar kaltinęs savęs po valgio. Visuomenėje, kuri tiek daug dėmesio skiria žmonių svoriui ir mitybai, net 45 procentai normalaus svorio žmonių retkarčiais jaučia kaltę dėl savo valgymo. O jeigu nustotumėme kaltinti save ir pradėtume klausti, pažvelgtumėme į problemą smalsiomis akimis? Susidomėjęs žmogus nustoja pykti, jis pasijunta stipresnis. Smalsumas padeda pastebėti detales, kurių pykstant nesimatė.
Geranoriškumas sau – gebėjimas pripažinti, kas nepavyko ir kodėl
Viena tokių detalių – neveiksmingos pastangos. Kalbant apie svorį, nors seniai įrodyta, kad tai neveikia, kai kurie žmonės bando vėl ir vėl iš naujo laikytis dietų, valgyti mažiau, sportuoti daugiau. Taip galima užstrigti ilgam. Kartais reikia geranoriškumo pripažinti, kad kai kurios pastangos tiesiog neveikia. Niekas dėl to nekaltas: nei valia, nei stresas ar kitos aplinkybės. Dietos, maisto ribojimas, kūno poreikių nepaisymas tiesiog yra neveiksmingi.
Kartu su profesionalo pagalba – pokyčiai lengviau pasiekiami
Užstrigus labai padeda žvilgsnis iš šono, t. y. kitas žmogus. Ne tas, kuris griežtina taisykles, stipriau kontroliuoja, o tas, kuris padeda suprasti, kas neveiksminga, ir ką daryti, kad norimi pokyčiai taptų realybe.
Intuityvaus valgymo programoje, naudojantis specialiu darbalapiu „Pamatyti prasmę ir paleisti“, mokomasi su smalsumu ir geranoriškumu pažvelgti į persivalgymą ar emocinį valgymą. Pažvelgti daug plačiau, nenumojant ranka ir nenurašant tradiciškai „valios trūkumui“. Smalsiai ir geranoriškai pažvelgus, gali įvykti mažas stebuklas.