Intuityvus valgymas ir svoris


Žmonės, kurie susidomi ir pradeda Intuityvaus valgymo terapiją, dažniausiai prieš tai būna išbandę daugybę dietų ir/ar svorio metimo programų. Vieni nesėkmingai bando sulieknėti keletą metų, kiti – didesnę savo gyvenimo dalį. Dietos, dietinis mąstymas, įvairios rekomendacijos ir nurodymai taip įtraukia ir supančioja žmogų, kad jis nebepasitiki savimi, kad galės kada nors gyvenime normaliai valgyti. Vienos klientės, pradėjusios Intuityvaus valgymo terapiją, žodžiai: „Iš patirties žinau, kad laikytis dietos iš esmės reiškia, jog greitai jos nebepavyks laikytis. Būti „gera“ ir atsisakyti nesveiko maisto pavyksta, bet po to seka persivalgymai, kuomet kemšu visus kaloringus, riebius patiekalus – dažniausiai tuos, kurių sau neleisdavau valgyti. Ir vėl jaučiuosi bejėgiškai ir beviltiškai, kad negaliu susivaldyti.“  Svoris, maistas  – štai apie ką sukasi daugumos atėjusių į terapiją žmonių gyvenimai.

Ir kaip nustemba žmonės, kad Intuityvus valgymas prasidės nuo to minties ir pastangų sulieknėti atsisakymo. „O kaip gi svoris? Ar aš nepriaugsiu svorio, jei nustosiu kontroliuoti, ką ir kiek valgau? Jei valgysiu viską, ko noriu, aš tikrai sustorėsiu!“   –  tokios mintys, pralekia beveik kiekvieno galvoje.

Intuityvaus valgymo proceso metu pasiekiami labai svarbūs rezultatai – nebevargina įkyrios mintys apie maistą ir svorį, valgai, ko nori ir ką mėgsti, nebepersivalgai, labiau pasitiki savimi.

O kas gi darosi su  svoriu?

Dietos, maisto ribojimas sulieknėti nepadeda. 95 – 98 procentai žmonių po dietos atgauna buvusį svorį, du trečdaliai jų priauga daugiau nei svėrė prieš dietą. Kūnui visai nesvarbu, kad badaujate savanoriškai, badas ar nepakankamas maisto kiekis yra didelis stresas organizmui. Tiek žmogaus, tiek gyvūnų biologija yra tokia, kad apribojus maistą, t.y. valgant mažiau nei reikia kūnui, po kiek laiko persivalgoma. Nesvarbu kada – tą pačią dieną, po savaitės ar keleto mėnesių – persivalgymai neišvengiami. Svoris dėl persivalgymų didėja. Intuityvus valgymas padeda atsikratyti persivalgymų. Dėl to svoris, jei jis per didelis, pradeda mažėti. Jis tiesiog neturi kitos išeities! Tyrimai rodo, kad žmonių, kurie vadovaujasi intuityvaus valgymo principais,  svoris būna mažesnis, jie labiau patenkinti savo kūnu, yra sveikesni.

Ar galite įsivaizduoti gyvenimą be nuolatinio bandymo kontroliuoti svorį? Gyvenimą be taisyklių, be nurodymų, ką galima ir ko negalima valgyti, ko ir kiek valgyti, nuolatinio svėrimosi, prisivertimo sportuoti? Kai atsikeli ryte ir jautiesi gerai? Galvoti apie maistą tik tuomet, kaip išalksti, o ne nuolatos? Nebeskaičiuoti kalorijų ir nebejausti kaltės, kad valgei? Mėgautis maistu, valgyti, ką nori, jaustis energinga? Intuityvus valgymas siūlo gyvenimą be dietų.