Įspėjame – dietų laikymasis padidina svorį!

2013/02/16 – 7:49 pm

 

Ar laikytumėtės dietos, jei žinotumėte, kad ji gali padidinti jūsų svorį bei sukelti persivalgymus? Evelyn Tribole, viena iš „Intuityvaus valgymo“ autorių, sukūrė ir kviečia pasižiūrėti trumpą filmą apie dietų poveikį. Remdamasi moksliniais tyrimais ji įspėja: dietos sukelia svorio didėjimą, pakenkia sveikatai ir protui.

 

 

 

Jei nesuprantate angliškai, siūlome teksto vertimą į lietuvių kalbą:

 

 

 

Sveiki, aš esu Evelyn Tribole. Ar žinojote, kad dietų laikymasis gali netgi padidinti jūsų svorį ir riziką įgyti valgymo sutrikimų, priversti nuolat įkyriai galvoti apie maistą? Tai tiesa! Bet dauguma žmonių to nežino! Norėčiau, kad būtų viešai skelbiama: „Dėmesio, dietos gali pakenkti jūsų sveikatai“. Kadangi tokio įspėjimo nėra, sukūriau šį filmuką. Tikiuosi, jis bus naudingas.

 

Praėjusiais metais atliktas tyrimas, kurio rezultatai apstulbino. Ištirta 2000 dvynių porų, taip – 4000 žmonių! Tyrimo tikslas buvo atsakyti į klausimą, ar dietų laikymasis sukelia svorio didėjimą, neatsižvelgiant į tai, ar žmogus turi genetinį polinkį nutukti. Mat galima pamanyti, jog žmonės, kurie laikosi dietų, per ilgesnį laiką dar daugiau svorio priauga todėl, kad yra genetiškai linkę nutukti. Dvyniai buvo stebimi penkerius metus ir nustatyta štai kas: dietų laikymasis, neatsižvelgiant į genetiką, buvo statistiškai reikšmingai susijęs su svorio didėjimu. Rezultatas taip pat priklausė nuo kiekio, t. y. kuo labiau dvynys laikėsi dietų, tuo daugiau priaugdavo svorio, palyginti su tos pačios poros dvyniu, nesilaikiusiu dietos. Argi tokie rezultatai neslegia? Tyrėjai taip pat padarė išvadą, kad dietų laikymasis iš dalies prisidėjo prie dabartinės nutukimo epidemijos. Dietos sukelia nutukimą!

 

Štai dar keletas dalykų. Dietos kenkia vaikams! Tėvai patiria didžiulį spaudimą, kad kovotų su nutukimu. Ir ką gi jie daro? Jie pasirengę ko nors imtis, jie išsigandę – nenori, kad vaikai nutuktų ir patirtų sveikatos problemų, apie kurias kalbama įvairiose sveikatos programose. Atlikta labai daug mokslinių tyrimų su vaikais, kurie laikosi dietų. Per tyrimą, atliktą 2003 m., ištirta 17 000 9–14 metų vaikų. Nustatyta, kad vaikai, kurie laikėsi dietų, nuo 8 iki 12 kartų dažniau persivalgydavo, palyginti su tais, kurie niekada dietų nesilaikė. 17 000 vaikų! Šį tyrimą atlikę mokslininkai taip pat pabrėžė, kad dietos skatina svorio didėjimą.

 

O kaipgi paaugliai? Tyrimo rezultatai apstulbino. Tyrėjai stebėjo tiriamuosius 10 metų nuo jų paauglystės. Stebėta, ar tiriamieji laikėsi dietų, kokių dietų laikėsi, kas atsitikdavo po dietų, kaip keitėsi svoris. Liūdna, bet dietų laikėsi daugiau nei 50 procentų merginų ir 25 procentų vaikinų. Nustatyta, kad dėl dietų svoris tampa didesnis nei iki tol, be to, dietos sukelia persivalgymus.

 

Taigi aptarėme vaikus, dvynius, paauglius. Dabar pažvelkime į suaugusiųjų tyrimus. Mokslinėje apžvalgoje apžvelgta daugiau nei 30 mokslinių straipsnių, susijusių su dietomis, lieknėjimu ir svorio didėjimu. Mokslininkų išvados tokios: dietos sukelia svorio didėjimą, persivalgymus ir valgymo sutrikimus. Turiu pažymėti, kad valgymo sutrikimai yra baisios ir sudėtingos pasekmės, kurias sukelia dietos, ypač paaugliams.

 

Viename tyrime trejus metus tirti paaugliai, besilaikantys dietos, ir nustatyta, kad vien dieta gali skatinti valgymo sutrikimų išsivystymą.

 

Taigi – svorio didėjimas, persivalgymai, padidėjusi rizika susirgti valgymo sutrikimais… Kas to nori? Meskite dietas – jos neveikia! Žinoma, būtų galima pakentėti, jei po to jaustumeis geriau ir taptum sveikesnis, bet taip nėra – tyrimai rodo priešingai. Turime elgtis kitaip.

 

Kaipgi jūs? Dauguma pacientų, su kuriais dirbu, apie pirmąją dietą pasakoja vos ne kaip apie pirmąją meilę. Ji suviliojo, svoris nukrito lengvai, be didelių pastangų, ir tik vėliau, laikantis vienos dietos po kitos, kilo klausimas: kodėl taip sunku toliau laikytis dietos, kodėl ne tik didėja svoris, bet vis daugiau galvojama apie maistą, jis vis labiau ir labiau normuojamas. Suvoki, kad vis daugiau galvoji apie maistą, stengiesi laikytis vis daugiau valgymo taisyklių. Labai svarbu suprasti: ne jūs kalti, problemą sukelia dietos laikymasis. Tai labai pavojinga jūsų sveikatai ir protui.

 

Kitame filme pasiūlysiu keletą idėjų, ko galėtume imtis vietoj dietų.

 


« Grįžti į naujienas

Ar žinojote, kad...


Sužinokite, ar Intuityvus valgymas Jums tinka?